Haber

İzmir’de taksicilerden ‘taksi istiyoruz’ yürüyüşü

İzmir’de teslim aldığı müşteri tarafından vurularak öldürülen taksi şoförü Oğuz Erge’nin arkadaşları, yürüyüş yaparak olayı protesto etti ve araçlarına depo kabini takılmasını talep etti.

İzmir’de taksi şoförü Oğuz Erge, üşümemek için taksi müşterisi olarak yanına aldığı Kanıt Aysal tarafından tabancayla öldürülürken, meslektaşları protesto etti. Araçları ile konvoy oluşturduğu Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan taksiciler, ‘Öldürülmek istemiyoruz. ‘Savunma kabinli araç istiyoruz’ yazılı pankart açtı. Daha sonra “Öldürülmek istemiyoruz” sloganları atarak yürüyüş yapan taksiciler adına konuşan Ali Çetin Taylan, “İstanbul’da 200, İzmir’de 50’nin üzerinde, diğer illerde ise yüzlerce arkadaşımızı feda ettik. vilayetlerde gasp terörüne. Yüzlerce aile yetim kaldı. Bu olayların bitmesine daha çok var.” Daha kaç masum canın kaybedilmesi gerekiyor?” dedi.

Taylan ayrıca taksici cinayetlerinin önlenmesi için 24 Ekim 2024 tarih ve 25 bin 620 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Araçların İmalat, Tadilat ve Montajına Dair Yönetmelik’in bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Taylan, gece vardiyasında çalışan taksi şoförlerinde emniyet kemeri zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini de vurgulayarak, “Çünkü saldırı durumunda hareket zorluğu yaratıyor.”

‘GEBZE’DE ÜRETİLİP İTHAL EDİLEN; NEDEN KULLANMIYORUZ?

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık’ın, koruma kabinlerinin kullanımda olan taksilere uygun olmadığını söylediğini hatırlatan taksi şoförü Ahmet Can Özdel, “Bu kabinler Türkiye’de Adapazarı’nda kullanılıyor. Biz bunu neden yapamıyoruz? Biz bunu yapıyoruz” dedi. Gebze’de üretip ithal ediyoruz. Biz bunu üretmiyoruz.” “Kapasitemiz varken neden kendimiz kullanamıyoruz?” İfadelerini kullandı. Açıklamaların ardından taksi şoförleri olaysız bir şekilde dağıldı.

eyyubiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu